Artur Wilk - PRZEWODNIK BESKIDZKI
Góry
Jeziora
Wspinaczka
Rowery
Zabytki
Granice i zasięg terytorialny Bieszczadów Zachodnich

 

Zapraszam do odkrywania Bieszczadów , Beskidu Niskiego wraz z Pogórzem Karpackim.

Postaram sie przybliżyć Państwu jeden z najdzikszych, a zarazem najczystszych regionów Polski. Zachęcam do wędrówek pieszych i kontaktu z przyrodą, zapraszam również na bieszczadzkie i beskidzkie obwodnice.

Jestem magisterm Turystyki i rekreacji (AWFKraków), przewodnikiem górskim beskidzkim na obszarze Beskidów Wschodnich , oraz pilotem wycieczek ze znajomością języka angielskiego.

Fotografie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Granice i zasięg terytorialny Bieszczadów...
Bieszczady Zachodnie położone są w południowo - wschodniej części Polski na granicy z Ukrainą oraz Słowacją. Są one częścią drugiego, co do wielkości łańcucha górskiego Europy, Karpat. Interesujący nas obszar leży w Karpatach Wschodnich, które to oddzielone są od Karpat Zachodnich przełęczą Łupkowską. Ponadto Karpaty Wschodnie dzielą się na dwa makroregiony Beskidy Lesiste oraz Beskidy Połonińskie. Beskidy Lesiste stanowią zewnętrzną część Karpat i obejmują Góry Sanocko- Turczyńskie oraz Bieszczady (J. Kondracki.1980.)

Bieszczady natomiast dzielą się na trzy części: Zachodnie od przeł. Łupkowskiej do przeł. Użockiej; Środkowe od przeł. Użockiej do przeł. Tucholskiej; oraz Wschodnie od przeł. Tucholskiej, do przeł. Wyszkowskiej. Zatem Bieszczady Zachodnie zawierają się wyłącznie w granicach Polski.

Powyższy podział Karpat wyznaczył granice południową Bieszczadów Zachodnich, która biegnie od przeł. Łupkowskiej na zachodzie do przeł. Użockiej na wschodzie tzw. Pasmem Granicznym. Granicę zachodnią przeprowadza się od przeł. Łupkowskiej wzdłuż rzeki Osławicy i Osławy i ich ujścia do Sanu w okolicach Zagórza. Granica ta oddziela Beskid Niski od Bieszczadów oraz Gór Sanocko- Turczańskich. Granica wschodnia początek bierze na przeł. Użockiej dalej biegnie granicą państwową pomiędzy Polską a Ukrainą wzdłuż doliny Sanu aż do jeziora Solińskiego. Północna granica oddziela Bieszczady Zachodnie od Gór Sanocko - Turczańskich. Biegnie ona od ujścia Sanu do jez. Solińskiego i dalej na zachód północnymi stokami Korbami (894 m.n.p.m.), dalej północna częścią pasma Wysokiego Działu (908 m.n.p.m.), aż do doliny Osławy. Podział ten zbliżony jest do podziału J. Kondrackiego, który stosując systematykę geomorfologiczną nazywa ten obszar Bieszczadami Południowymi. Wyróżnia on ponadto Bieszczady Środkowe inaczej Niskie, które obejmują obszar pomiędzy doliną Sanu a linią kolejową (Zagórz- Ustrzyki Dolne), oraz Wyżynę Wańkowej, która stanowi część Gór Sanocko-Turczańskich. Największe trudności sprawia wyznaczenie północnej granicy w zależności, jakie kryteria (florystyczne, faunistyczne, geologiczne czy geomorfologiczne) zostaną przyjęte, tak też ta granica będzie przebiegała.

Ponadto istnieje kolejna systematyka podziału Bieszczadów, którą kieruje się większość autorów przewodników czy map opisujących polską cześć Bieszczadów jest to tzw. podział turystyczny, który obejmuje poza walorami geograficznymi również walory kulturowe, etnograficzne, wraz z szeroko rozumianym zagospodarowaniem turystycznym.

W takim to ujęciu niezmienna ciągle pozostaje południowa i zachodnia granica Bieszczadów Wschodnia to granica państwowa z Ukrainą do przejścia granicznego w Krościenku, natomiast północna granica będzie łączyć Krościenko z Zagórzem i będzie miała identyczny przebieg jak linia kolejowa Zagórz- Krościenko.

Toteż w niniejszym opracowaniu przez pojęcie Bieszczady rozumieć należy ich część Zachodnią według powyższego podziału turystycznego. Należy sądzić, iż przyjęcie "podziału turystycznego" Bieszczadów przy opracowaniu, które zawiera treści związane z kulturą, etnografią, odwołuje się do przeszłości i jednocześnie stanowi próbę poszerzenia oferty turystycznej tego regionu za najwłaściwszą.


 


Przewodnik Beskidzki
Artur Wilk
Górzanka 42
38-613 Wołkowyja
woj. podkarpackie
kom. 721-822-801
stacj. 013-469-28-68
lub. 032-625-07-84

E- mail : arturwilk@poczta.fm

GG : 1740370

 

 
 
Powrót do strony głównej